Тема уроку : Розвиток японської культури
Мета уроку :
- познайомити учнів з культурою Японії, її звичаями, особливостями світогляду японського народу, сформувати уявлення учнів про особливості творчості Мацуо Басьо, про специфічність головних жанрів японської лірики;
- виховувати прагнення до пізнання життя, повагу до самобутньої японської культури, в тому числі й літератури, любов до природи, поезії, почуття дружби й краси, культуру почуттів учнів.
Епіграф уроку :
Японія – вишуканий прекрасний сад — втілення самої Краси
К. Бальмонт
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Слово вчителя. Тема нашого уроку «Розвиток японської літератури». На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з культурою Японії, її звичаями і традиціями, особливостями світогляду японського народу, будемо намагатись зрозуміти, в чому полягає «краса Японії», дізнаємось про життя та творчість видатного японського поета Мацуо Басьо, про головні жанри японської лірики.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Слово вчителя. Японська культура – неповторний взірець гармонії між людиною і навколишнім світом. Традиційна японська культура суттєво відрізняється від європейської. «Культура Японії — це культура деталі, а не цілого. Не ліс, а дерево; не дерево, а гілка; не гілка, а листок; не листок, а прожилка на ньому — так влаштовано «зір» класичної японської культури».
Девіз японського мистецтва: «Не створи, а знайди й відкрий».
Сьогодні ми з вами вирушаємо у Японію, у «Країну, де сходить сонце», як часто її називають. Ми маємо доторкнутись до таємничого і прекрасного, що називається «культура Сходу». Японську культуру можна порівняти з «напіввідчиненими дверима». Спробуємо побачити, що ховається за ними.
- Створення асоціативного куща:
— Скажіть, будь ласка, що вам вже відомо про Японію?
- Токіо Я
- імператор П
- ієна О
- кімоно Н
- гори, острови, вулкани І
- сакура Я
- хризантема
- нецке
- орігамі
1) Токіо — столиця Японії. Покажи на карті, де розташована ця країна?
2 Глава держави — імператор.
3) Національна валюта Японії — ієна.
4) Національний одяг японців — кімоно.
5) Гора Фудзіяма — найвища гора Японії (Зверніть увагу: ви бачите палаючий силует цієї гори на тлі спокійного синього неба з чередою ніжних хмаринок, що плинуть у далечінь).
6) Національне дерево японців — сакура (японська вишня). Її рожеві мохнаті пелюстки захоплюють не тільки своєю чисельністю, а й своєю недовговічністю. Пелюстки сакури не в‘януть, вони падають на землю від легенького подиху вітру. Одне з найулюбленіших свят у японців — «ханамі» — милування квітучим деревом.
7) Національна квітка Японії — хризантема. В уяві японців хризантема та сонце єдині: ці слова і вимовляються однаково («кіку»), і зображуються одним ієрогліфом. З VІ ст. хризантема вважається емблемою японських імператорів. Ця квітка з 16-ма подвійними пелюстками до цього часу залишається гербом Імператорського будинку, а іноді виконує роль державного герба — на монетах, печатках та офіційних документах. Хризантема зображена на ордені Хризантем, який вважається вищою та самою почесною нагородою в країні. Для японців сонячна квітка — не просто символ щастя та довголіття, ця рослина в Японії оточена любов‘ю та піклуванням. Існує повір‘я, що зібрана з хризантеми роса подовжує життя. Ще з 831 року в Японії склалася чудова традиція — Свято хризантем. В далекі часи в 9 день 9 місяця всі запрошувались в імператорський палац, пили вино з хризантем, слухали музику та складали вірші.
Знов піднімаються з землі
Схилені дощем
Квіти хризантем.
До цього дня в Японії проводяться фестивалі та виставки композицій з хризантем. А в місті Нихонмацу проходить виставка ляльок з цих квітів. Під час проведення свята можна спробувати хризантемовий напій. Говорять, він приємний на смак та корисний для здоров’я.
8) Нецке – японська мініатюрна скульптура. Спочатку японці виготовляли «нецке» як деталь одягу, але в кінці XVІІІ ст. «нецке» набуває характеру мініатюрної скульптури. Матеріал для її виготовлення різноманітний: і слонова кістка, і рибна кістка, і дерево. «Нецке» зображують японських богів: бога багатства Дайко-ку або бога мудрості Фукуроку. Зустрічаються й мініатюрні зображення тварин, птахів, риб, комах.
9) Орігамі – мистецтво виготовлення виробів з паперу. Ще в початковій школі на уроках праці ви навчились робити паперових журавликів. За японською легендою, білий журавель — священний птах, що піднімає на небо тих, хто досягнув своїм земним життям безсмертя. Журавель — символ людських надій, щастя та добробуту.