Тема:  Ніхто не забутий, ніщо не забуте! (Кукленко О.С.)

6 клас                                             Вчитель Кукленко О.С.  КЗ «Мереф’янська  ЗОШ І-ІІІ ст. №6″. 

 Тема:  Ніхто не забутий, ніщо не забуте!

 І у мертвих, щоб знали,

Є відрада одна:

За вітчизну ми впали.

Та не впала вона.  О. Твардовський

Не вбий.    Біблія

Мета:

  • викрити антилюдську сутність будь-якої війни ;
  • розвинути в учнів навички групової роботи з додатковою літературою;
  • виховувати почуття гордості за своїх співвітчизників, які перемогли у Другій світовій війні;
  • формувати комунікативну компетентність учнів, розвивати творчу уяву.

Обладнання:  мультимедійне обладнання, кадри фронтової хроніки, світлини воєнних років, карта Харківської області, ватман, фломастери, клей, ножиці, кольоровий папір, магніти для дошки.

Перебіг уроку

І. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу

  1. Вступне слово вчителя

Велика Вітчизняна війна 1941-1045 років стала періодом найтяжчих випробувань, втрат, ратного героїзму та трудового подвигу. В жовтні 1941 року територія Харківського району була захоплена фашистськими військами, а 8 вересня 1943 року вся територія Харківського району була звільнена від окупантів. У цьому році ми святкуємо славетну дату – 70-річчя визволення від німецької окупації рідного краю – Харківщини!

  1. Виразне читання заздалегідь підготовленим учнем вірша М. Рильського «За рідну землю!»

На наші ясні зорі,
На наші тихі води
Руїну, смерть і горе
Несуть вони, народе!
Та хай цей сон проклятий
Грабіжникам не сниться —
Довіку не топтати
Їм нашої пшениці.
Гей, сміло стань,
Гей, прямо глянь
Ти ворогам у вічі!
На славний бій,
Останній бій,

Усіх Отчизна кличе!
У бій за наші ниви,
За ясний сміх дитячий,
За юний спів щасливий.
За славний труд гарячий,
Вперед, полки суворі,
Під прапором свободи
3а наші ясні зорі,
За наші тихі води.
Гей, сміло стань,
Гей, прямо глянь
Ти ворогам у вічі!
На славний бій,
Останній бій.
Усіх Отчизна кличе!
ІІ. Оголошення теми та епіграфів уроку.  Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Учням представляється фрагмент медіатексту на 3 хвилини (відеофільм « 19411945.ru — Великая Отечественная война 19411945 год, ее герои…07.01. 2012 com), слухання пісні про війну.
  2. Бесіда з учнями про їхні враження після перегляду відео.
  3. Робота над епіграфами. Зачитування епіграфів та обговорення їх.
  4. Проблемне запитання на формування комунікативної компетентності. За що, на вашу думку, варто віддавати життя?

ІІІ. Засвоєння і закріплення навчального матеріалу

  1. Завдання-дослідження для учнів: інтерактивна форма роботи в групах.

Завдання для групи №1 «Військові кореспонденти»: ознайомитися з реальними фотографіями періоду окупації Харківщини, закріпити їх у хронологічному порядку на ватмані, написати невеликий фоторепортаж до знімків.

Завдання для групи №2 «Топографи»:  ознайомитися із схемою визволення  радянськими військами території Харківської області від німецько-фашистських загарбників у 1943 році, позначити на сучасній карті області дати визволення населених пунктів та скласти розповідь про послідовність звільнення від німецьких військ Харківщини.

Завдання для групи №3 «Краєзнавці»:        опрацювати інформацію про визволення рідного населеного пункту від окупації, скласти розповідь про пам’ятні місця та героїчні вчинки населення під час Великої Вітчизняної війни.

  1. Презентація роботи в групах
  2. Висновки за результатами роботи в групах:
  • слово вчителя.

Війна – це горе, смерть і сльози. Тисячі людей пройшли крізь полум’я війни, витримали страшні муки, але вистояли, перемогли. Перемогли у найстрашнішій із війн, які бачило людство. І сьогодні живуть ті, хто у важких боях захищали Рідний край. Ви повинні запам’ятати, якою ціною нашому народові дісталася перемога, не зрадити забуттям тих, хто віддав за неї найцінніше – своє життя.

ІV. Підсумок уроку

  1. Інтерактивний прийом «Коло бажань»

Кожен учень на вирізаних з кольорового паперу фігурках чоловічків (сердечках) пише продовження речення «Я дуже хочу, щоб усі люди…» Усі бажання кріпляться на дошці навколо зображення голуба миру або земної кулі.

Матеріали для роботи в групах

Група №1 «Військові кореспонденти»

Радянські танки на вулицях звільненої Харківщини 1943 рік

Німецькі війська на території Харківського району 1941 рік

На дорогах звільненої України 1944 рік

Мешканці окупованого міста

Евакуація селян

Нові «господарі» відпочивають 1941 рік

Початок визвольної операції 1943 рік

Атака

Група №2 «Топографи»

 

Група №3 «Краєзнавці»

Матеріали для роботи учнів цієї групи вчитель підбирає індивідуально. Рекомендується використати матеріали шкільних краєзнавчих музеїв, спогади ветеранів та дітей війни, розповіді про місцевих героїв, т.п.