Тема. Моя гордість – Україна.

Тема. Моя гордість – Україна.

Мета:

  • формувати в учнів почуття патріотизму, закріпити знання учнів про державну символіку (Герб, Прапор, Гімн, Основний Закон України – Конституцію); про народні символи.
  • формувати ціннісне ставлення до держави, суспільства, мови, сім’ї, самого себе; почуття особистої відповідальності за долю своєї держави та українського народу.

Обладнання: демонстраційний матеріал: державна символіка України, проектор, комп’ютер , вишивані рушники , книги відомих українських письменників.

Хід заняття

Вчитель: Доброго дня шановні учні та гості! Сьогодні у нас урок на тему: ”Моя гордість – Україна !”

Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з дивосвітом-казкою, з материнською ласкою у затишній батьківській оселі. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике «Я», з якого починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична й неповторна у світі Україна.

Учениця:

… Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе як є – дорога, явори,

Усе моє, все зветься Україна ( Л.Костенко)

Учень. Батьківщина починається з батька і матері, з оселі, де ви вперше побачили світ, з мови, якою розмовляють ваші батьки, з подвір’я, по якому ви бігали, з села чи міста, з України, де ви народилися.

Учениця. Святою для кожної людини є земля, де вона зробила перший крок, вимовила перше слово, почула мамину пісню-колискову, пішла стежиною до школи.

Вчитель:  Засперечались одного разу діти, яка стежка найкраща?

Діти:

Учень 1. – Да магазину, — там є цукерки.

Учениця 2. – Ні, до школи, — там є діти.

Учень 3. – Ні, до річки, — там можна купатись.

Учениця 4. – Ні, в садок, — там повно яблук та груш.

Учень 5. – Ні, у поле, — там простір широкий.

Вчитель 1 Але тут увійшла мама.

Діти запитують її: (хором)  «Яка стежка найкраща?»

Вчитель:  Мама подивилась на дітей, лагідно посміхнулась і відповіла:

—   Додому, діти! До рідного дому!

Учень 3:  А якщо об’єднати разом усі родини, всіх людей, які живуть в Україні, то як тоді ми їх назвемо?

Учень 4 : Народ.

Учениця 5:   так, український народ. Ми всі одна сім’я, мов листочки на одному великому дереві рідного краю.

Кліп «Перлина Україна» №1

Учень: Гарна назва «Україна»

Сенс значний в собі таїть.

Учениця: «У» — то урожай в країні,

Учень: «К» — то Київ, що стоїть.

Учениця: «Р» — рівнини під степами,

Учень: «А» — то армія міцна,

Учениця: «Ї» сховалась за лісами,

Учень: «Н» — то ненька дорога.

Учениця: «А» — то аґрус, абрикоси,

І акація струнка,

Учень: Що розпустить свої коси,

Коли прийде вже весна.

Учень: А як ви відповіли б на запитання: «Маленька Україна чи велика?»

Учень: Україна за світовими мірками і не велика, і не маленька.

Учениця: Україна – одна з найбільших європейських держав, її площа складає 604 тис. квадратних кілометрів.

Учениця: На території проживає понад 110 національностей.

Учень: Чисельність населення України становить близько 43 мільйонів чоловік.

Учень: Населення України є найбільш освіченим. Україна займає 4 місце в світі за кількістю громадян з вищою освітою.

Учениця: На конкурсі краси мов в Парижі в 1934 році українська мова посіла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.

Учениця: Найдовший музичний інструмент у світі — це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.

Учень:  На території України зосереджено 1/4 всіх запасів чорнозему на планеті. Під час Другої Світової війни німецькі солдати навіть вивозили чорнозем на поїздах.

Учениця: Україна — одна із країн-засновниць ООН.

Учень: Лавра — це найбільші та найвпливовіші чоловічі монастирі. У світі статус Лаври мають тільки шість монастирів. Три з них знаходяться в Україні.

Кліп «Державні та народні символи» №2

Учень: Україна – це історія народу, що протягом віків боровся за свою свободу і незалежність.

Учениця: Не одну сторінку в історії нашої країни написали Байда Вишневецький, Іван Сірко, Северин Наливайко, Петро Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Іван Мазепа, Іван Гонта, Максим Залізняк, Олекса Довбуш, Устим Кармелюк та інші.

Учень: Відомі діячі науки, культури і мистецтва, які звеличили нашу державу своїм талантом: Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Соломія Крушельницька, Іван Козловський, Оксана Петрусенко, Михайло Грушевський, Антон Макаренко, Василь Сухомлинський та інші.

Учениця:  Ми – Українці! Це звучить гордо. Нам пощастило народитися на мальовничій, щедрій та багатій землі.

Учень:

Ми українці – велика родина,

Мова і пісня у нас солов’їна,

Квітне в садочках червона калина,

Рідна земля для всіх нас – Україна.

Учениця:

Я українка вірою і кров’ю,

Моє коріння тут, у цій землі.

Вона моєю живиться любов’ю,

А я страждаю болями її.

Учень: Я українець, син народу того,

Що відвикає нині від ярма.

Я не корюся, я молюся Богу

І вірю в те, що все це не дарма.

Учениця: Народе мій, пишаюся тобою:

Моя душа – частинка твого «Я»

Є нація! Хай знають всі у світі:

Ми є !  Народ піднявшийся з колін!

Учень: Нехай ніхто не половинить,

Твоїх земель не розтина,

Бо ти єдина, Україно,

Бо ти на всіх у нас одна.

Учениця: Одна від Заходу й до Сходу

Володарка земель і вод —

Ніхто не ділить хай мого народу,

Бо ми Виходим, нене, у дорогу,

Аби ти вільною була.

Учень: 24 серпня 1991 року – в цей день прийнято Акт проголошення незалежності  України, за яким Україна є самостійною демократичною державою.

Учениця: Ще Наполеон вважав, що  любов до Батьківщини  — перше достоїнство цивілізованої людини.

Пісня  Це моя Україна (слайди)

Учень:

Поглянь-но, друже, в весняну блакить,
На всю красу моєї України.
О, як не хочу я, щоби в єдину мить,
Від цього залишилися руїни.

Учениця.

Нам невідомі всіх їх імена,

Хто їх чекає, хто за ними плаче,

Де їхній дім, як їм болить війна,

Яке в них серце — щире чи терпляче.

Учень:

Як страшно їм, коли усе горить,

Коли руїни, смерть перед очима,

І як в бою важлива кожна мить,

Які в них білі крила за плечима.

Учениця.

Нам невідомі мрії й здобуття,

Всі їхні рани, всі слова прощання,

Вони — солдати, що кладуть життя,

Заради нас і мирного світання.

Учениця.

І без імен помолимось за них,

За трошки вдачі світлої, простої.

В час зрад страшних і втрат таких гірких,

І без імен вони для нас герої.

Кліп «Коли закінчиться війна» №3

Хвилина мовчання

Учень: Але нашу Батьківщину, нашу Україну зламати не можна. Як птах фенікс вона відроджується із попелу, стає міцнішою, сильнішою.

Учениця:

Я дякую, солдате, за життя,

Що я живу без куль над головою.
За те, що маю я надію в майбуття
І я думками завжди там з тобою.

Учень:

Я дякую, солдате, і за те
Що маю те, чого немає в тебе.
Домівку теплу, сонечко ясне,
Блакитне, мирне українське небо.

Учениця:

Я дякую, солдате, що стоїш
В передовій за ріднуУкраїну.
За те, що чесний бій ведеш
І захищаєш неньку-Батьківщину.

Учень:
Ти там стоїш, щоб сльози матерів не ллялись,
Хоч рідна мати плаче уночі.
Вона героя свого дожидає,
Вона чекає, у надіях живучи.

Учениця:
Я помолюсь за тебе, мій солдате,
Хай Бог оберігає вас в біді,
Бо на війні таких, як ти багато
І всі вони герої молоді.

Учень:
Тобі,солдате, я завдячую життям.
Настане мир, ви цього дочекайтесь!
Одного лиш ми просимо усі:
«Додому, рідні, ви живими повертайтесь!»

Флешмоб «Повертайся живим»

Учень: Народна мудрість говорить: «Краще запалити одну свічку, ніж ганьбити пітьму».

Учениця:  І якщо ці свічки запалахкотять у кожного з нас у серці,

Учень:  то Україна, громадянами якої ми є, дійсно стане вільною і незалежною, могутньою державою.

Учень: І в ній, як і в наших душах, запалає вогонь відродження.
Учениця:

Ми українці — нація Тараса,

Ми — сагайдачні і кармелюки,

Коли прийшли ми — не полічиш часу,

Ми древні і безсмертні, як віки.

Учень:

Нас мордували, нас тягли на плахи.

О! Скільки потекло кривавих рік!

Та не здолали нас татари й ляхи,

Бо дух свободи житиме повік.

Учень:

Одна Батьківщина, і двох не буває.

Місця, де родилися,— завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знає в житті.

                                                                                                                        Кліп «Рідний край»№4

Вчитель:  Пам’ятайте, діти, ви – майбутнє нашої країни. Тож будьте гідними своїх предків і шануйте себе!